III Edycja akcji “Sprzątamy las wokół nas” za nami

W sobotę 22 kwietnia 2023 roku miała miejsce III Edycja akcji „Sprzątamy las wokół nas” zapoczątkowanej przez Bialskie Towarzystwo Łowieckie „Ponowa” Koło Łowieckie nr 18 w Białej Podlaskiej.

O godzinie 8.00 na strzelnicy w Hrudzie Łowczy Okręgowy Sebastian Santus rozpoczął akcję, która zasięgiem objęła aż siedem nadleśnictw: Nadleśnictwo Biała Podlaska, Nadleśnictwo Chotyłów, Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski, Nadleśnictwo Parczew, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Nadleśnictwo Sarnaki i Nadleśnictwo Włodawa. Gościliśmy min. przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego i sztandarowy program łowiecki „Dubeltówka”. W odprawie uczestniczyli również: Maciej Buczyński – zastępca prezydenta miasta Biała Podlaska, Urszula Sadowska – Przewodnicząca Rady Powiatu Łosickiego, Tomasz Grzybowski – kierownik oddziału leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej, Tomasz Bylina – Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska, Łukasz Szubiczuk – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biała Podlaska, Ireneusz Sójka – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Sarnaki, Artur Soszyński – przedstawiciel Nadleśnictwa Chotyłów, Edward Kopron – Przedstawiciel Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski, Jacek Szałucha – członek Zarządu Okręgowego PZŁ Biała Podlaska oraz koordynatorzy – przedstawiciele kół łowieckich biorących udział w akcji.

Już w piątek na drogach obwodu nr 36 Tuczna, Huszcza, Wiski, Bokinka Pańska, obwodów sąsiadujących można było spotkać zorganizowane ekipy dzieci i młodzieży sprzątające nasze piękne lasy.

W sobotę około 50 osób z naszego Koła – członkowie z rodzinami, przyjaciele sprawiali, aby nasze lasy były piękne, wyjątkowe i bez śmieci. Zebraliśmy bardzo dużo śmieci i mamy nadzieję, że przy kolejnych akcjach będzie ich coraz mniej.

Na wyjątkowe wyróżnienie zasługuje Zespół Szkolno-Przedszkolny z Tucznej, tj. klasy 4a, 4b, 5, 6a, 6b. Dzieci i młodzież wraz ze swoimi nauczycielami, wychowawcami, przy wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej z Tucznej wspierali akcję na kilkudziesięciu kilometrach dróg. Średnio co 200-300 metrów stały worki śmieci, które następnie były zabierane przez strażaków – świetna organizacja i radość dzieci – bezcenne.

W tym roku akcję objął patronatem: Starosta Bialski, Starosta Łosicki, Starosta Parczewski, Starosta Radzyński – w zasięgu swoich powiatów.

Dziękujemy za udział w przedsięwzięciu, za wsparcie logistyczne, za super organizację i zaangażowanie, za spotkanie po sprzątaniu, kiełbasy z ogniska i pyszną zupę. Jak powiedział Kolega Maciej Bieliński – „moim marzeniem jest aby akcja była prowadzona na terenie całego kraju” – i miejmy nadzieję, że tak będzie.

Wyniki akcji można zobaczyć na zdjęciach.

Aktualizacja: W akcji uczestniczyło łącznie 672 osoby, zebrano 25 przyczep i 386 120-litrowych worków śmieci.
Więcej na stronie: https://bialapodlaska.pzlow.pl/sprzatamy-las-wokol-nas-iii-edycja/

Zdjęcia Michał Wiśniewski